باتیک ، هنری ناشناخته

1398/01/13 تعداد بازدید: 472
print
  • linkedin
  • google plus
  • facebook
  • twitter
باتیک ، هنری ناشناخته

باتیک یا چاپ کلاقه ای ( چاپ بر روی پارچه ) هنری بسیار شگفت انگیز و زیبا می باشد . از هنر باتیک در ساخت شال و روسری و لباس های سنتی استفاده می شود که طرفداران..

باتیک

 

باتیک یا چاپ کلاقه‌ای هنری است که به‌وسیله آن چاپ پارچه‌های سفید یا ساده خصوصاً ابریشم را رنگ‌آمیزی یا نقش دار می‌نمایند. ابزار کار هنری با تیک عبارت‌اند از تیان (وسیله‌ای است فلزی شبیه به قیف با لوله‌ای نازک)، قلم‌مو، مهر و کارگاه چوبی (که برای مهار کردن پارچه به کار می‌رود).

 

 

 

 

 

 روش کار با تیک بر چند نوع است:

 چاپ مستقیم با مهر،  چاپ برداشت، نقاشی باتیک روی پارچه ابریشمی، تارعنکبوتی،  قلم‌مویی، بدون رنگرزی، باندانا یا پیچشی.

ولی معمول آن این است که موم یا صمغ را ذوب نموده و در درون تیان ریخته و با حرکتی تیان بر روی پارچه نقش موردنظر را طراحی می‌نمایند، سپس پارچه را در محدوده رنگ فروبرده  قسمت‌هایی که موم دارد رنگ نشده و سفید باقی می‌ماند. سپس مجدداً به‌وسیله موم و نقش موردنظر رنگ دوم را حفظ کرده پارچه را در محلول رنگ بعدی فروکرده و به همین ترتیب تا کامل گردد در این مرحله پارچه را در بنزین فرو خبرده و موم گیری می‌نمایند.

 

 

 

 

روش دیگر استفاده از مهر است که به‌جای تیان، مهر در موم مذاب فروش برده و بر روی پارچه زده و سپس بقیه مراحل مانند روش قبلی انجام می‌گیرد پارچه‌هایی که با روش باتیک رنگرزی می‌شوند به‌طورمعمول در ابعاد روسری یا شال است بنا به مصرف این ابعاد می‌تواند تغییر پیدا کنند. یکی از مراکز مهم چاپ باتیک شهر اسکو واقع در استان آذربایجان شرقی است که بارنگ‌های شاد و زنده انواع رومیزی روسری، شال و نوعی لباس ابریشمی به نام کفتان را تولید می‌کنند. آقای گنجینه از اساتید معروف فعالیت گسترده‌ای در این رشته داشته‌اند.

 

 

 

 

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به مارکت پلیس گشن سرا می باشد .
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک