مبدع قالی و قالیبافی کیست

1398/01/13 تعداد بازدید: 142
print
  • linkedin
  • google plus
  • facebook
  • twitter
 مبدع قالی و قالیبافی کیست

ترک ها یا آریایی ها ؟ کدام مبدع قالی و قالیبافی بوده اند؟ هیچ رشته از هنرهای صنعتی در ایران به اندازه ی قالیبافی مهم نیست و با این همه اطلاعات و آگاهی ها ...

قالیبافی

هیچ رشته از هنرهای صنعتی در ایران به اندازه ی قالیبافی مهم نیست و با این همه اطلاعات و آگاهی ها درباره توسعه و تکامل باستانی آن محدود است. وقتی که در ایران راجع به فرش صحبت می‌شود مخصوص نوع جنس بافته شده آن است که علاوه بر تار و پود بعد سومی به شکل پرز گره زده شده داشته باشد.

 

 

 

در اروپا علاقه تاریخی به فرش ایران در حدود سال ۱۸۷۰ آغاز گردیده ، در آن هنگام مجموعه ای از فرشهای سده ۱۶ تا ۱۹ گردآوری شد، و همه فرش‌هایی که پیش از سده شانزدهم بافته شده بود جزوه فرش های اولیه طبقه‌بندی گردید و این فرض شیوع داشت که کهنه ترین آن مربوط به سده چهاردهم بود و فن فرش بافی از ترک های آسیای مرکزی منبعث گردیده است. در اثر تحقیقات و پژوهش‌های نوین و طبقه بندی بسیار ساده، که هنوز هم متأسفانه در بیشتر کتاب ها راجع به قالی پیدا می شود اعتبار خود را از دست داد.

 

 

 

گزنوفون تاریخ‌نگار یونانی در کتاب خود متذکر می شود که ایرانیان فرش هایی داشتند که "زود از دست می رفت" و تنها شاه روی آنها راه میرفت. در کتاب اوستا، که یکی از کتاب‌های کهن ایران است سخن از کفپوش نرمی به میان آمده است. چون به ویژه درباره گره ی پرزی صحبت نکرده نمی توانیم بگوییم که آنچه در این کتاب آمده همان قالی های امروز ایرانی است. اما از حفاریهای کورگان (مقبره شاهی) در کوهستانهای آلتایی در آسیای مرکزی پارچه ها و نمدهایی به دست آمده که یک فرش ۲ در ۲ متری مهمترین آنها بود.

 

 

 

این آرامگاه متعلق به سکاها قوم آریایی و پسر عموهای ایرانیان است آرامگاه متعلق به سده پنجم پیش از میلاد است و از آن تاریخ تاکنون پیوسته زیر برف و یخ بود. و همین امر سبب شده که رنگ نسج قالی حفظ شود  این قالی نسج بسیار ظریفی دارد و در هر اینج مربع ۵۲۰ گره خورده در صورتی که قالیهای پشمی خرسک امروزی ۸۰ گره و بهترین قالی ابریشمی ۸۰۰ گره دارد. گره قیورد از نوع گره‌های به اصطلاح ترکی است. اگر در نظر بگیریم که سکاها و ترکها در آسیای مرکزی همسایه بودند این سؤال پس‌ می‌آید که از ترکها و ایرانیان کدام یک مبدع مبتکر قالیبافی بوده اند جزئیات طرح قالی نشان‌ می‌دهد که این قالی ایرانی است.

 

 

 

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به مارکت پلیس گشن سرا می باشد .
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک