داستان مهاجرت قالی ایرانی به

1398/01/13 تعداد بازدید: 20532
print
  • linkedin
  • google plus
  • facebook
  • twitter
داستان مهاجرت قالی ایرانی به

ازجمله شواهدی که درباره ی قالیبافی پرزی ایران در دست است تکه های فرشی از که در شهر نوین اولا و لولان که هر دو در خاور ایران....

 

داستان مهاجرت قالیبافی ایرانی به روم شرقی

 

ازجمله شواهدی که درباره‌ی قالیبافی پرزی ایران در دست است تکه های فرشی از که در شهر نوین اولا و لولان که هر دو در خاور ایران و در مغولستان امروزی هستند پیدا شد. نمونه های نوین اولا در یک جعبه لاک شده ی تاریخدار پیدا شد که تاریخ آن مطابقت سال سوم پس از میلاد است. در صورتی که تکه هایی که در لولان پیدا شد متعلق به پیش از سده چهارم میلادی بود.

 

 

هر دوی این قالیها دارای پرزهای انبوهی هستند که با نوار پودی به هم متصل اند. از آغاز سده چهارم میلادی پارچه‌های پرزدار در صلاحیه عراق و فوسطاط مصر باکنان بافته می‌شد و بین هر ردیف گره یک تا شش پو زده می‌شد همچنین در حفاری هایی که در که سر اورل استاین و همچنین هیئت آلمانی تورفان در واحدهای مسکونی ترکستان شرقی کرده اند قالی های پشمی پیدا شده است.

 

 

گفته می شود که پناهندگان نسطوری و مانوی از سوریه و ایران به این نواحی مهاجرت کرده و درسده های سوم تا ششم میلادی در انجا زیسته اند .هنوز قالی هایی که متعلق به این دوره باشد از خود ایران به دست نیامده ولی وقتی که امپراتور روم شرقی هراکلیوس شهر دستگرد (دستجرد) ساسانیان را در سایت ۶۲۸ گرفت، در صورت اموال تاراجی از قالی های پرپشم سخن می گوید.

 

 

چون طبق گفته لوفر واژه قالیباف در لهجه یونانی روم شرقی(tapis dyphos) ریشه ایرانی دارد .می‌توان چنین پنداشت که صنعت قالیبافی از ایران به رم شرقی رفته است .بنا به گفته مسعودی، تاریخ نویس دوره اسلامی قالیهای ایرانی در قصر المستنصر زیاد بود و شاید مرکز اولیه این قالی ها طبرستان بنا به گفته مسعودی تاریخ نویس دوره اسلامی قالیهای ایرانی بوده است زیرا خراج سالانه آنها به خلیفه بغداد سالی ۶۰۰ قالی بوده است.از قرن یازدهم به بعد است که ما نمونه‌های قالی سلجوقی را در اختیار داریم و سده دوازدهم به بعد وجود صنعت قالیبافی در ایران به طور حتم پایه‌گذاری شده است. شیوه اصلی قالی بافی تا امروز عوض نشده و تکامل آن به طور عمده در طرح هاست که در کتاب‌های متعدد تاریخ هنر از آنها یاد شده.

 

 

 

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به مارکت پلیس گلشن سرا می باشد .
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک