گلیم ، نمایانگر تمدن هرسین

1398/01/13 تعداد بازدید: 20293
print
  • linkedin
  • google plus
  • facebook
  • twitter
گلیم ، نمایانگر تمدن هرسین

ویژگی ای که در گلیم هرسین نمودار بوده و آنرا در جهان مطرح نموده است چیست ؟ گلیم هرسین دارای بافتی سنتی و زیبا و بدیع و کاملا انتزاعی می باشد . در بافت گلیم هرسین از روش پود گذاری استفاده می شود که باعث ضخامت کم این اثر هنری شده است.

 

 

گلیم هرسین

 

 

گلیم های ایرانی را می توان به سه دسته تقسیم کرد.

دسته اول دو رو یا تخت که برای بافت آن ها از روش پود گذاری استفاده می‌شود. این گلیم ها ضخامت کمتری در مقایسه با انواع دیگر دارند. طرح و نقشه های دو روی گلیم یکسان است و در نهایت از دو سمت (پشت و رو) آن می توان استفاده کرد.

دسته دوم: شامل گلیم های یک روز بوده که بافت آنها به روش پود پیچی صورت می‌گیرد این گلیم ها از ضخامت بیشتری در مقایسه با گلیم‌های دو رو برخوردارند و دارای تار، پود پیچی و پود نازک هستند. در این بافت اضافه پود پیچشی به پشت گلیم می‌رود و مخفی می‌ماند و در پشت آن نخ های رنگین به صورت پراکنده و نامنظم به چشم می‌خورد.

دسته سوم: در بافت آنها از روش و تکنیک های مختلف بافت گلیم دو رو، بافت گلیم پود پیچی و حتی در مواردی در بافت آنها از روش و تکنیک های مختلفبافت گلیم دو رو بافت گلیم پود پیچی و حتی در مواردی در بافت آنها از روش و تکنیک های مختلف بافت قالی توی پرنده (گره کامل) استفاده می شود.

گلیم هرسین

 

گلیم هرسین در گروه اول قرار می‌گیرد و طبق تعریف مذکور از دو طرف قابل‌استفاده است.  نقوش گلیم هرسین بسیار زیبا و چشم‌نواز بوده و رنگرزی گیاهی الیاف پشم گوسفندان منطقه، به جهت آب‌وهوای مساعد صدچندان به زیبایی و لطافت آن می‌افزاید. گلیم هرسین الهام گرفته از نقوش ساده‌شده زندگی و طبیعت موجود در منطقه است. نقشه‌های چشمی نظامی، ترکیبی درخت و لانه گنجشک، مرغابی، مار، قیچی، سماور، توت، قرقره، پنجه گربه و گل ترمه از نقوش منطقه‌ی هرسین هستند که در میان خطوط عمودی و افقی یا مورب تکرار شده‌اند. رنگ‌های مورداستفاده  رنگ‌های شاد و ملایم است.

 

 

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به مارکت پلیس گلشن سرا می باشد .
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک