انواع استاندار و ایزو

1398/05/18 تعداد بازدید: 24842
print
  • linkedin
  • google plus
  • facebook
  • twitter
انواع استاندار و ایزو

تعریف ایزو
ایزو حروف اختصاری International Organization for Standardization به مفهوم "سازمان بین المللی استانداردسازی" است که متشکل از یک مجمع بین المللی از سازمانهای استاندارد کشورهای عضو است.اعضای ایزو یا در دولت و مؤسسات دولتی دارای سمت هستند یا نماینده ی دولت اند.به همین دلیل،ایزو نقش مهمی بین بخشهای خصوصی و عمومی بازی می کند.

 

انواع استاندارد ایزو:
ا-ایزو 9000(مدیریت در کیفیت)
2-ایزو 1400(زیست محیطی)
3-ایزو 22000(ایمنی در صنایع غذایی)
4-OHSAS 18001 (ایمنی و بهداشت شغلی)
5-IS0/TS16949
6-HSE , IMS

ایزو 9000:
ایزو 9000،الگویی بین المللی برای پیاده سازی و استقرار سیستم های مدیریت برای تضمین کیفیت است.در واقع ایزو 9000 به یک محصول خاص داده نمی شود،بلکه تولید کالا یا خدمات را در یک واحد تجاری مورد ارزیابی قرار می دهد.

از جمله مزایای بکارگیری استاندارد ایزو 9000 عبارت است از:
_ شفافیت فرایندها و شاخص ها در سازمان.
_ جلوگیری از دوباره کاریها به واسطه ی تعریف فعالیت های سیستماتیک.
_ افزایش توان رقابتی در عرصه بین الملل.
_کاهش هزینه ها
_ایجاد اطمینان و اعتماد در درون سازمان
_بررسی فعالیت های سازمان بر اساس اهداف سازمان و رفع کاستی ها

ایزو 1400:
این استاندارد بین المللی در رابطه با سیستم های زیست محیطی است که در سال 1996 میلادی به وسیله کمیته فنی 207 سازمان ایزو به وجود آمدند. این گواهی نامه به سازمانی داده می شود که در درازمدت برنامه های عملی برای کمک به پاکیزه ماندن محیط زیست داشته باشد.

مزایای بکارگیری استاندارد ایزو 1400:
_تسهیل تجارت بین الملل
_استفاده بهینه از منابع طبیعی
_ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای سازمان
_ رعایت بهتر و بیشتر قوانین و مقررات مربوط به محیط زیست.
_ ایجاد سیستم های مدیریت زیست محیطی.
_ ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای سازمان.

ایزو 22000
ایزو 22000 نظام مدیریت ایمنی مواد غذایی یک استاندارد جهانی است که در سال گذشته به تصویب اعضای سازمان جهانی استاندارد(ISO) رسید.همه کسانی که در زنجیره تولید مواد غذایی دخالت دارند نظیر تولیدکنندگان مواد اولیه،تولید کنندگان خوراک دام و آبزیان،پرورش دهندگان دام طیور و آبزیان و شرکت های حمل و نقل کالا،انبارهای نگهداری محصول،تولیدکنندگان مواد افزودنی،تولید کنندگان مواد بسته بندی،تولید کنندگان مواد شیمیایی،نظافت و گندزدایی سطوح کارخانه های مواد غذایی و نیز شرکت های خدمات رسانی تحت پوشش این استاندارد جهانی هستند.در واقع،این استاندارد مجموعه ترکیبی مؤثری جهت حصول اطمینان از امنیت غذایی در طول زنجیره غذایی را ایجاد می کند که عناصر کلیدی آنها شامل ارتباط متقابل، سیستم مدیریت، برنامه های پیشنهادی است.

مزایای بکارگیری استاندارد ایزو 22000:
_تطابق محصول با استانداردهای جهانی
_تضمین کیفیت و ایمنی محصول
_حفظ اعتبار تولید کننده و نماد محصول
_کاهش بیماری های ناشی از مصرف مواد غذایی آلوده
_مستند کردن بهتر روش ها و فرآیندها
_بهره برداری بهتر از منابع

استاندارد 18001OHSAS
استاندارد OHSASمخفف عبارت Occupational Health and Safety Assessment Series می باشد. مشخصات این سری ارزیابی بهداشت حرفه ای و ایمنی ( OHSAS 18001 ) الزاماتی را برای یک سیستم مدیریت بهداشت شغلی و ایمنی ( OH & S ) معین می نماید تا یک سازمان بتواند با کنترل خطرات ( ریسک ها ) بهداشتی و ایمنی ، عملکرد خود را بهبود بخشد .OHSAS 18001 خود بیانگر معیار عملکرد بهداشتی و ایمنی خاصی نیست و کلیه جزییات لازم برای طراحی یک سیستم مدیریتی را نیز ارائه نمی دهد.

مزایای بکارگیری استاندارد 18001 OHSAS
_تفکری طرح ریزی شده و مستند در ارتباط با بهداشت و ایمنی شغلی
_ ساختاری مناسب برای مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی
_ ایجاد محیط کاری ایمن تر و سالمتر
_ کاهش ریسک حوادث، رویدادها و ....
_ افزایش آگاهی و دانش در خصوص مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

استاندارد ISO/TS 16949
با وجود آنکه استانداردهای سری ایزو 9000 به دلیل ماهیت مستقل خود،برای بسیاری از نهادها به عنوان پایه و اساس ساخت سیستم مدیریت کیفیت قرار گرفته،اما برخی از حوزه های اقتصادی به خصوص مانند صنایع خودرو،که علاقه بیشتری به برآورده شدن خواسته های کیفی خود دارند اقدام به تدوین الزامات ویژه خود نموده اند و اجرای این خواسته ها را برای تامین کنندگان خود الزام نموده اند.
از آن جا که تعداد این الزامات سبب بروز مشکلاتی در خصوص ارزیابی مکرر خواسته های متفاوت برای قطعه سازان طرف قرارداد،خودروسازان مختلف شده است.بررسی ها برای حل این مشکل منجر به تشکیل گروه کاری بین المللی صنعت خودرو گردید که این کارگروه کاری با همکاری کمیته فنی 176 سازمان بین المللی استاندارد اقدام به یکپارچه سازی الزامات خودروسازان جهان نمود.
ماحصل این تلاش مشخصه فنی ایزو گردید.در تدوین این مشخصه فنی مراجع ذیل به کار گرفته شده است:
_سری استاندارد بین المللی مدیریت کیفیت
_نظامنامه های مرجع خودروسازان امریکایی
_نظامنامه های مرجع خودروسازان ایتالیایی
_نظامنامه های مرجع خودروسازان فرانسوی
_نظامنامه های مرجع خودروسازان آلمانی

استاندارد HSE , IMS
یک سیستم مدیریت سازمان یافته چارچوبی ایجاد می کند که در قالب آن افراد می توانند به طور منظم برای سازمان کار کنند و در مقابل درآمد مطلوب با روش کارآمد و موثر بدست بیاورند.
به بیانی دیگر سیستم مدیریت روشی است که ما می خواهیم کارها انجام شوند.سیستم مدیریت می تواند در زمینه های گوناگونی همچون کیفیت،بهداشت و ایمنی و محیط زیست مد نظر قرار گیرد.بطور طبیعی مرکز توجه و تاکید هر یک از اجزاء سیستم با دیگری تفاوت دارد. 

نظرات:

loader
© کلیه حقوق و محتوای این سایت متعلق به مارکت پلیس گلشن سرا می باشد .
طراحی، پیاده سازی و پشتیبانی توسط اینتک